Ujumiskooli õpilaste nimel olevad Eesti rekordid

• 09.01.2018

Kalevi Ujumiskooli õpilased on aastate jooksul püstitanud palju erinevaid rekordeid. Nii nooremates vanuseklassides kui ka täiskasvanute rekordeid. Toomegi nüüd Teieni Ujumiskooli õpilaste nimel olevad Eesti rekordid.

Alustame seda nimekirja “pikast vannist” ehk 50 meetri basseinist. Esmalt toome Teieni olümpiapronksi toonud tulemuse 400 m vabaltujumises 3.53,95. Ivar Stukolkin jõudis selle rekordini 1980. aasta Moskva olümpial kui ta võitis pronksmedali. 38 aastat hiljem ning endiselt ei ole ükski eestlane selle tulemuseni veel küündinud. Vabaltujumisest saame veel välja tuua Miko Mälbergi soorituse 50 m kroolisprindist. Eesti kõigi aegade kiireim meesujuja läbis ühe basseinipikkuse ajaga 22.37.

Martin Liivamägi hoiab enda nimel 200 m kompleksujumise tippmarki. Ta on ainuke Eesti ujuja, kes suutnud seda distantsi läbida alla kahe minuti – 1.59,95. Kusjuures Eesti kõigi aegade kümnest parimast ajast hoiab Liivamägi enda nimel üheksa. 200 meetri lainel me ka jätkame. Andres Olviku 200 m seliliujumise tulemus 2.02,67 on jäänud siiani meie noortele püüdmatuks.

Naiste seas hoiavad pika basseini rahvusrekordeid enda nimel Jane Trepp ja Jana Kolukanova. Trepp läbis pika raja MM-il 50 m rinnuli ajaga 31.32 ning on ainuke naine Eestis, kes ujunud seda distantsi alla 32-sekundi. Kolukanova parimad tulemused pärinevad küll 50 m vabaltujumisest, kuid rahvusrekord on tema nimel poole pikemal distantsil ajaga 55.81. Muide kas teadsid, et Kolukanova on ainukene Eesti ujuja, kes taasiseseisvunud Eestis pääsenud pikaraja MM-il finaali ja olümpiamängudel poolfinaali? Nüüd tead.

Lühikeses basseinis domineerib Liivamägi

Liivamägi hoiab lühikeses basseinis enda nimel kolm individuaalset Eesti rekordit. Esmalt mõistagi enda põhialal 200 m kompleksujumises (1.55,64) ning ka 400 m kompleksujumises (4.12,15). Lisaks on mehe nimel ka 50 m rinnuliujumise rahvusrekord (26.86). Enne seda talve oli ka 200 m rinnuliujumise tippmark, kuid noored tulevad hirmsa hooga peale.

Nagu ka pikas basseinis siis ka lühikeses basseinis kuulub Miko Mälbergile rahvusrekord 50 m vabaltujumises. Lühikeses vannis on tema tippmargiks 21.54. Naistest on Natalia Hissamutdinova nimel 200 m rinnuli- ja 400 m kompleksujumise Eesti rekordid vastavalt aegadega 2.25,54 ja 4.48,88. Sugugi mitte lihtsad distantsid. Lihtne ei olnud ka 1500 m vabaltujumise Eesti rekordi püstitamine, kuid Ujumiskooli õpilane Maria Albert sellega hakkama sai. Aeg 17.10,26 on endiselt 13 aastat peale rekordi püstitamist omal kohal.

Seega pika ja lühikese basseini peale hoiavad Ujumiskooli õpilased kokku 13 individuaalset Eesti rekordit.